Witamy w serwisie Oczyszczalnie Ogrodowe!   Zapraszamy do wypełnienia ankiety, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat możliwości zastosowania u Państwa systemu Oczyszczalnie Ogrodowe   Odwiedź międzynarodową stronę o Oczyszczalniach Ogrodowych: http://www.wastewatergardens.com/
Menu         
Strona Główna
Co to jest
oczyszczalnia ogrodowa
Ogrody dla czystej wody?
Budowa i zasada działania
oczyszczalni ogrodowej
Ogrody dla czystej wody
Efektywność
oczyszczania ścieków
Jak zbudować
oczyszczalnię ogrodową?
Najczęściej zadawane
pytania (FAQs)
Opinie o firmie
i naszym produkcie
Materiały do pobrania
Poznaj szacunkową
powierzchnię i koszt
Twojej oczyszczalni
Galeria
NOWA KATEGORIA (18.08)
Kontakt

Firmy i strony ogrodnicze-uslugi ogrodnicze-ogrody

Oczyszczalnie ogrodowe w Polsce

      W Polsce technologia Wastewater GardensTM popularyzowana jest przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Karpat i firmę Natural Systems pod nazwą Oczyszczalnie ogrodowe Ogrody dla czystej wody®. W porozumieniu z Ogrodem Botanicznym UJ technologia oczyszczalni ogrodowych została przystosowania do warunków klimatycznych Europy Środkowej. Między innymi sporządzono listę gatunków roślin, które mogą być użyte w oczyszczalniach ogrodowych w Polsce południowo-wschodniej. Obecnie obejmuje ona 66 gatunków charakterystycznych dla regionu i jednocześnie ozdobnych oraz 36 gatunków lub rodzajów roślin egzotycznych. Opracowano również i zarejestrowano znak towarowy, który swoim wyglądem oddaje sposób działania oczyszczalni.

      Działania Stowarzyszenia Dziedzictwo Karpat mające na celu promowanie oczyszczalni ogrodowych, wspierane są przez wiele organizacji, m.in.: Fundację Światowych Raf Koralowych z USA, Instytut Ekotechniki z Wielkiej Brytanii, Fundację Sendzimira z Austrii, WWF International.

      Służyć ma temu również projekt prowadzony we współpracy z Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego uznanym przez Komisję Europejską za Europejskie Centrum Doskonałości (projekt IBAES nr EVK2-CT-2002-80009). W ramach projektu organizowane są szkolenia oraz warsztaty przeznaczone m.in. dla: urzędników odpowiedzialnych za sprawy ochrony środowiska, osób zainteresowanych zastosowaniem technologii dla na własne potrzeby, naukowców zajmujących się problemem oczyszczania ścieków.

      W czerwcu 2002 r., na terenie Magurskiego Parku Narodowego powstała pierwsza w Polsce oczyszczalnia ogrodowa. Kolejna instalacja wybudowana została w gminie Lutowiska w czerwcu 2003 r.
     Niezwykły charakter oczyszczalni ogrodowych sprawia, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem prywatnych inwestorów. W pełni funkcjonujące oczyszczalnie możemy spotkać między innymi w Lubieszowie koło Gliwic, Sieprawiu i Sułkowie koło Krakowa, Markach pod Warszawą, Działyniu koło Torunia oraz w Bieszczadach.

     Sprzedane niedawno licencje świadczą, że już wkrótce podziwiać będziemy mogli oczyszczalnie w Gądowie koło Wrocławia, Toporzysku i Konarach pod Krakowem, Nowej Kamionce koło Białegostoku, Kleszczyńcu na Kaszubach oraz w beskidzkiej wsi Istebna.

     Oczyszczalnie ogrodowe, jako typ zdecentralizowanego oczyszczania ścieków, zyskują coraz większe zaufanie wśród samorządów lokalnych. Gmina Wiżajny, najdalej wysunięta na północny wschód część powiatu suwalskiego, jest pierwszą gminą w Polsce, która zakupiła licencję na budowę indywidualnych oczyszczalni ogrodowych dla gospodarstw położonych na terenie gminy. Wysokie walory estetyczne oraz minimalny wpływ oczyszczalni na środowisko i krajobraz okazały się szczególnie cenne w przypadku Wiżajn, które należą do sieci Natura 2000, a malowniczy obszar gminy określany jest niejednokrotnie jako "Bieszczady Północy".

2018 © Natural Systems, Dr Andrzej Czech
Sklep Ekologuj