Witamy w serwisie Oczyszczalnie Ogrodowe!   Zapraszamy do wypełnienia ankiety, w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat możliwości zastosowania u Państwa systemu Oczyszczalnie Ogrodowe   Odwiedź międzynarodową stronę o Oczyszczalniach Ogrodowych: http://www.wastewatergardens.com/
Menu         
Strona Główna
Co to jest
oczyszczalnia ogrodowa
Ogrody dla czystej wody?
Budowa i zasada działania
oczyszczalni ogrodowej
Ogrody dla czystej wody
Efektywność
oczyszczania ścieków
Jak zbudować
oczyszczalnię ogrodową?
Najczęściej zadawane
pytania (FAQs)
Opinie o firmie
i naszym produkcie
Materiały do pobrania
Poznaj szacunkową
powierzchnię i koszt
Twojej oczyszczalni
Galeria
NOWA KATEGORIA (18.08)
Kontakt

Firmy i strony ogrodnicze-uslugi ogrodnicze-ogrody

Jak powstała technologia Ogrody dla czystej wody®?

      Używanie terenów mokradeł do oczyszczania ścieków nie jest niczym nowym. Tysiące lat temu naturalne tereny podmokłe były używane w Chinach i Egipcie. Pierwsze sztuczne mokradło powstało w 1904. Obecnie na całym świecie działa kilkanaście tysięcy mokradeł, od północnej Kanady i Szwecji po Australię i Indonezję.

      Ostatnie dziesięciolecia przyniosły na świecie nowe podejście do problemu oczyszczania ścieków. Zdano sobie sprawę, że ścieki są właściwie źródłem wartościowych substancji pokarmowych i wody, dzięki którym mogą istnieć mokradła. Naukowcy zajmujący się terenami podmokłymi wykazali, że nie tylko naturalne, ale również sztuczne mokradła mogą być niezwykle skuteczne w oczyszczaniu wody bogatej z substancje pokarmowe.

      Nowe dyscypliny "inżynierii ekologicznej" poszukują sposobów integracji naturalnych systemów przyrodniczych z gospodarką człowieka. To podejście pozwala nie tylko na przekształcanie tego, co było "odpadem" na czystą wodę i zielone rośliny. Sztuczne mokradła się również tańsze w budowie i eksploatacji niż skomplikowane systemy techniczne. Ich działanie polega na wykorzystaniu właściwości roślin i mikroorganizmów zamiast stosowania drogich urządzeń. Dodatkowo mokradła tworzą ekosystemy buforowe łagodzące negatywny wpływ człowieka na środowisko.

      System oczyszczalni ogrodowych Wastewater GardensTM został rozwinięty przez Fundację Światowych Raf Koralowych w ramach programu badawczego zapoczątkowanego w latach 70. przez naukowca NASA Dr Billa Wolvertona, który był jedną z pierwszych osób badających oczyszczanie ścieków przy użyciu roślin. Ta idea została później rozwinięta przez założycieli znanego na całym świecie projektu Biosphere 2 w Tuscon w Arizonie. W latach 1991-1994 system ten z powodzeniem oczyszczał ścieki ośmiu ludzi i wszystkich zwierząt zamieszkujących szczelnie zamkniętą szklaną kopułę.

      Bazując na doświadczeniach z tego projektu kilku jego twórców kontynuowało badania i rozwój systemu oczyszczania ścieków pod auspicjami Fundacji Światowych Raf Koralowych. Dr Mark Nelson, Prezes Waste Recycling Systems wraz z Dr Howardem T. Odumem i Dr Markiem T. Brownem z Centrum Mokradeł Uniwersytetu Floryda prowadził bardzo zaawansowane badania i analizy ekonomiczne sztucznych mokradeł, w których ścieki przepływają pod powierzchnią gruntu, używane są tylko siły grawitacyjne (brak używania pomp i elektryczności) i charakteryzujących się dużą bioróżnorodnością. W latach 80. Fundacja Światowych Raf Koralowych (Planetary Coral Reef Foundation) opracowała nowatorską technologię oczyszczalni roślinnych - sztucznych mokradeł o uniwersalnym zastosowaniu o nazwie Wastewater GardensTM. Mają one znaczenie w zmniejszaniu zanieczyszczenia wody, a poprzez to chronią naturalne ekosystemy oraz polepszają jakość życia ludzi.
2018 © Natural Systems, Dr Andrzej Czech
Sklep Ekologuj